بهداشت و درمان
خبرگزاری آریا در فیسبوک خبرگزاری آریا در توئیتر خبرگزاری آریا در گوگل پلاس خبرگزاری آریا در اینستاگرام
آریا در شبکه های اجتماعی:
کپسول هاي ترک اعتياد عطاري ها؛ دوغي يا فلفلي
4 اسفند 1392 - 09:03:27 ق.ظ
ارسال به دیگرانچاپ با عکسخروجی عکس
خبر پیوست

کپسول هاي ترک اعتياد عطاري ها؛ دوغي يا فلفلي

بزرگنمایی: :  

  خبرگزاري آريا- عطاري ها مواد درون کپسول هاي خود را محرمانه و راز عنوان مي کنند، اما حتي خود مصرف کنندگان نيز مي دانند که نبايد اميد زيادي به بي ضرر بودن کپسول يا مفيد بودنش داشته باشند. 
 به گزارش خبرگزاري آريا،عليرضا نوروزي، رييس اداره پيشگيري، کاهش آسيب و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت با اشاره به اين که کپسول هاي ترک اعتيادي که در عطاري ها عرضه مي شود، با ترکيب انواع داروهاي شيميايي تهيه مي شود، نسبت به عوارض و اعتيادآور بودن آنها هشدار داد.
وي گفت: با انجام آزمايش‌هاي مربوطه، مشخص شده اين کپسول ها که به عنوان داروي گياهي عرضه مي شود، از داروهاي شيميايي مانند انواع قرص‌هاي ضد افسردگي سه حلقه‌اي، بنزوديازپين، ترامادول و ... ساخته مي شوند.
وي اين اقدامات عطاري‌ها را دخالت در امور پزشکي و غيرمجاز خواند و افزود: در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي و همچنين در حوزه تعزيرات برخوردهاي لازم با اين افراد صورت مي‌گيرد، اما به حد کافي نيست و لازم است تقويت شود.
اين کپسول ها که معروف ترين آنها دوغي يا فلفلي هستند و تقريبا در همه عطاري ها يافت مي شود و ماهواره اي ها نيز با پيک موتوري به دست مشتري مي رسانند، از مواد مختلفي ساخته مي شوند که ترکيبات آن گاهي حتي براي سازنده اش نيز به درستي مشخص نيست، اما تجزيه و آزمايش آنها نشان داده که هيچ يک از آنها صد در صد گياهي نيستند و لااقل يک داروي محرک و ضد اسهال در همه آنها وجود دارد.
فلفل قرمز، زنجبيل، بابا آدم، زنيان، پودر برگ و کاسه شقايق و خشخاش از ميان گياهان و استامينوفن کدئين، ترامادول، ديازپام، اگزازپام، آمي‌تريپتيلين، نورتريپتيلين، متادون و ديفنوکسيلات از ميان داروهاي شيميايي عمده ترين مواد اوليه براي توليد اين کپسول ها هستند.
مشهورترين آنها کپسول فلفلي يا دوغي است که پودر فلفل قرمز بيشترين حجم مواد آن را تشکيل مي دهد. استفاده از فلفل علاوه بر اين که سندي است بر اثبات گياهي بودن دارو، خواص ديگري نيز دارد که يکي از آنها، جذب سريع فلفل در بدن و احساس داغ شدن و گرگرفتي لحظاتي پس از بلعيدن است. ضمن اين که ميل جنسي را نيز، برخلاف مصرف مواد مخدر، افزايش داده و تقريبا سالم ترين ماده اضافي براي پرکردن کپسول است و درمقايسه با گچ يا پودر چوب يا مواد ديگر، خطر و ضرر کمتري دارد. همچنين، بو و طعم تند فلفل باعث مي شود رقيبان يا مصرف کنندگان کنجکاو نتوانند بو و طعم مواد اصلي را تشخيص داده و فرمول را کشف کنند.
اين کپسول بايد با چند ليوان دوغ، شير يا آب مصرف شود و بخصوص استفاده از دوغ و لبنيات همراه با آن در عطاري ها توصيه مي شود و اگر سودي هم نداشته باشد، لااقل باعث مي شود که «فلفل، معده را سوراخ نکند!»
* به علت آنکه خواسته يا ناخواسته موانع متعددي در مسير ترک اعتياد با روش هاي مناسب و مطمئن تر وجود دارد و دشواري و هزينه بالاي ترک، يکي از عمده ترين عوامل تداوم استفاده از مواد مخدر در معتادان جوان است، بازار شربت و کپسول هاي ترک اعتياد عطاري هاي سنتي و ماهواره اي روز به روز پر رونق تر مي شود و به گفته اکثر عطارها، بيش از هشتاد درصد درآمد آنها از جيب معتادان مشتاق ترک تامين مي شود.
درباره اينکه چرا مسير ترک اعتياد براي جوانان تازه گرفتار شده، دشواري ها و موانع متعددي دارد و در اغلب موارد باعث مي شود آنها قيد ترک کردن را بزنند و مجبور شوند به مسير هموار و ساده تر مصرف مواد بازگردند، تحقيقي صورت نگرفته، اما درباره بازار پرپول کپسول هاي ترک اعتياد مطالعاتي انجام شده است.
* يکي از دقيق ترين و جامع ترين تحقيقات علمي درباره کپسول هاي ترک اعتياد را، دکتر آفرين رحيمي موقر و همکارانش؛ دکتر گل آرا خستو، دکتر منير فکري و دکتر شاهين آخوندزاده انجام داده اند.
در اين تحقيق، در هر منطقه تهران به 3 يا 4 عطاري مراجعه شده و مشتريان و محصولات آنها تحت مطالعه قرار گرفته اند.
جالب آنکه بر اساس اين پژوهش نيز حدود 70 % مصرف کنندگان معتقد بودند که در اين داروها، مواد و داروهاي شيميايي و يا ترياک وجود دارد. يکي از معتادان مي گويد : "در دارويي که به من دادند مواد شبه ترياک و ترکيبات شيميايي که اعتيادآور است و اثري مثل مورفين و خود مواد دارد، وجود داشت.
ديگري که به نظر مي رسد روش ساخت شربت هاي تلخ و بدمزه را ديده، مي گويد: "سوخته ترياک را با آب حل مي کردند و مي جوشا ندند و در آن قرص هاي شيميايي حل مي کردند".
* شربت ها معروف به 40 گياه ، 80 گياه و شقايق هستند. کپسول ها نيز، در عطاري ها در قوطي هاي بزرگ به صورت دانه اي و يا در بسته هاي کوچک 10 تايي ، 20 تايي، 50 تايي، 70 ت ايي، 100 تايي و 150 تايي به
فروش مي رسند و هرچقدر عمده تر باشند، قيمت کمتري دارند.
گاه اين داروها را تعدادي از معتادان با هم و به تعداد بيشتر مي خرند و تقسيم مي کنند تا به صرفه تر باشد.
انواع کپسول هاي کوچک و بزرگ (به اصطلاح فروشندگان، ضعيف و قوي ) اغلب در رنگ هاي نارنجي، قهوه اي (يک رنگ) و خاکستري و سبز يا زرد و نارنجي (دو رنگ) به قيمت 700 تا 2000 تومان به فروش مي رسد.
* بجز کپسول، شربت هاي قهوه اي رنگ و بسيار بدمزه اي نيز عرضه مي شود که نسبت به کپسول، مشتريان کمتري دارند.
* برخي عطاري ها گفتند که براي ساخت شربت يا کپسول، از ترکيبات شيميايي نيز استفاده مي کنند که اکثراً مواد اعتيادآور و روان گردان هستند . اين ترکيبات که مخلوط با ترکيبات گياهي تهيه مي شوند، به ترتيب
اظهار توسط عطار ي ها عبارتند از : قرص هاي ديفنوکسيلات، استامينوفن کدئين، آمي تريپتيلين، متادون ، ديکلوفناک، ديازپام، کلونيدين، و کپسول هاي تقويتي و حتي پودر اکستزي.
* شايع ترين ترکيب موجود، دي فنوکسيلات بود که در 91 % موارد يافت شد و در بيش از 65% نمونه ها يک ترکيب اپيوئيدي، شامل مورفين، کدئين، متادون و يا ترکيبي از آنها بودند. نمونه اي که از خرده گياه تشکيل شده بود، داراي گرز خرد شده خشخاش بوده، حاوي مقادير زيادي از مورفين و کدئين بود. بيش از 20 % داراي حداقل يک داروي ضدافسردگي سه حلقه اي بودند. داروهاي ديگري مانند ترامادول، سايمتيدين و ايبوبروفن نيز يافت گرديد و مواردي نيز اگزازپام يافت شدمواد تشکيل دهنده کپسول ترک اعتياد
 
.

کد خبر: 20140223090327581 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به توئیترارسال به بلاگرارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Googleارسال به یاهو

تعداد توصیه ها:0

 نظرات شما:

   نظر
نام:
پست الکترونیک:
متن: *
کد امنیتی: *
Protected by FormShield
 


امروز: دوشنبه 4 مرداد 1395
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خبرگزاری آریا میباشد. | درباره ما | تماس با ما | صفحه اصلی